Odpowiadając jednym zdaniem: kobieta w ciąży może podjąć pracę. Nie ma przepisów prawnych, które zabraniałyby zatrudniania kobiet w ciąży. Kodeks pracy ogranicza jednak katalog prac, jakie może wykonywać ciężarna pracownica wskazując pewne ograniczenia. W ślad za przepisem art. 176 pracodawca nie może zatrudniać ciężarnej kobiety przy pracach uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Rozporządzenie Rady Ministrów mówi wprost, że kobieta w ciąży nie może wykonywać prac m.in. przy szkodliwych substancjach chemicznych, działaniu pól elektromagnetycznych, promieniowania jonizującego, w podwyższonych lub obniżonych ciśnieniu, przy ciężkich pracach fizycznych. Zasady te obowiązują bez względu na to czy pracownica zgadza się wykonywać ww. prace czy też nie. Na pracodawcę, który narusza te zasady może zostać nałożona kara do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Warto wiedzieć! A co jeśli pracodawca nakłada obowiązek służbowy prawy w ww. warunkach kobiecie ciężarnej? Ma ona prawo i powinna odmówić wykonania.
Czy kobieta w ciąży może podjąć nową pracę? Oczywiście. Nie istnieje przepis nakazujący kobiecie ciężarnej informowania o tym fakcie pracodawcę. Pamiętajmy jednak, że w momencie kiedy zostaniesz skierowana na badanie lekarskie, musisz poinformować o tym fakcie lekarza.
Jeżeli kobieta podejmuje pracę będąc w dwunastym lub późniejszym tygodniu ciąży, umowa o pracę zawarta na czas określony przedłuża się do dnia porodu.