Mobbing skutkuje ośmieszeniem, zaniżeniem samooceny, odizolowaniem od współpracowników. Coraz częściej i coraz głośniej o nim mówimy. Znamy swoje prawa i obowiązki. Postawmy sprawę jasno. Mobbing to przemoc, a przemocy w każdej formie należy przeciwdziałać.
Jeżeli Twój współpracownik bądź szef upokarza Cię, stosuje taktyki zastraszania, używa wulgaryzmów wobec Ciebie, pomniejsza Twoje kompetencje to warto zastanowić się czy nie jesteś ofiarą mobbingu. Mobbingu możemy doświadczać nie tylko ze strony przełożonego, ale również ze strony współpracowników, o czym nie wszyscy wiedzą.
Pamiętajmy, że Kodeks pracy porusza wprost temat mobbingu. Art. 943 § 2 wskazuje, że mobbing to działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. Istotnym jest fakt, iż osobą dopuszczającą się mobbingu nie musi być pracodawca, lecz może to być przełożony lub współpracownik. Ale to nie wszystko! Kolejny punkt przepisu nakazuje pracodawcy przeciwdziałać mobbingowi!
Bardzo często ofiary mobbingu boją się o nim mówić. Jak każda ofiara przemocy zastanawia się czy to może nie jej/jego wina. odpowiedź jest bardzo prosta – nie! Nie dajmy się zastraszać i mówmy wprost o krzywdzie, jaką nam wyrządzono. Dzięki temu pomożemy nie tylko sobie, ale i innym osobom, potencjalnym ofiarom!

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.