Urlop okolicznościowy to dodatkowe pełnopłatne dni wolne od pracy w związku z zaistnieniem określonych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyczyn. Co ważne, nie ma obowiązku wykorzystania dni wolnych. Nie ma również określonego terminu, w jakim ten przywilej można wykorzystać.
Katalog urlopów okolicznościowy przewiduje dwie możliwości: jeden dzień wolny od pracy przysługuje nam w przypadku ślubu naszego dziecka bądź śmierci rodzeństwa, teściowej, teścia, babki, dziadka bądź innej osoby przebywającej wcześniej we wspólnym gospodarstwie domowym z pracownikiem bądź będącej pod jego opieką. Natomiast dwa dni urlopu możemy wykorzystać kiedy to my sami bierzemy ślub, urodzi nam się dziecko bądź nastąpi śmierć osoby nam najbliższej (ministerstwo wskazuje tutaj małżonka, dziecko, ojca, matkę, ojczyma, macochę).
Aby otrzymać urlop okolicznościowy musimy wystosować do pracodawcy wniosek o udzielenie takiego urlopu. Pracownik jest zobowiązany powiadomić pracodawcę o przyczynie urlopu oraz jego terminie. Jeżeli takiego terminu nie można określić, jak ma to miejsce np. w przypadku śmierci osoby najbliższej, pracownik zobowiązany jest poinformować pracodawcę o takim fakcie niezwłocznie, nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy.
Dobrze znać swoje prawa i ubiegać się o nie. Pracodawca jest zobowiązany udzielić nam wnioskowanego urlopu.