To pytanie zadaje sobie każdy, z pewnością kobiety znacznie częściej. Dlaczego kobieta i mężczyzna pracujący na równorzędnych stanowiskach nie zarabiają tyle samo?
Kobiety zarabiają około 20% mniej niż mężczyźni. Fakt ten nie jest domeną Polski. W całej Unii Europejskiej zarobki kobiet są niższe o prawie 18% niż zarobki mężczyzn pozostających na tych samych stanowiskach. „To dyskryminacja” – mówią kobiety i kontynuują – „Przecież mamy równouprawnienie. Nie po to walczyłyśmy o nie tak długo, żeby teraz pozostawać w tyle w kwestii finansów!”. Różnice między zawodami typowo męskimi i kobiecymi zacierają się coraz bardziej. Coraz trudniejsze jest wyodrębnienie zawodów ze względu na płeć. Jednak cały czas na stanowiskach kierowniczych, dyrektorskich oraz na wyższych szczeblach administracji państwowej czy rządowej dominują mężczyźni.
Według przeprowadzonych badań mężczyźni są bardziej zdeterminowani na zarabianie pieniędzy, są, w porównaniu do kobiet, bardziej bezkompromisowi, co pozwala na osiągnięcie większych zysków przez zatrudniające ich przedsiębiorstwo bądź przez prowadzoną przez nich firmę. W każdym tygodniu kobiety pracują średnio pięć godzin mniej niż mężczyźni.
Wszystko to przekłada się nie tylko na obecne życie pracowników, ale ma ogromny wpływ na wysokość emerytury. Niższe wynagrodzenie kobit oznacza o tyle samo niższą emeryturę. Jednak i to ma swoją cenę… To przecież mężczyźni stają się częściej pracoholikami.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.