Aż 3/4 osób do 30. roku życia uważa, że wyjazd za granicę i podjęcie tam pracy gwarantuje stabilizację finansową i możliwość zarabiania godnych pieniędzy. Co więcej, gotowi jesteśmy wykonywać obowiązki zawodowe będące poniżej naszych kwalifikacji nawet przez kilka lat!
Z roku na rok zwiększa się liczba młodych emigrantów. Głównym powodem emigracji są pieniądze. Osoby wykształcone, znające perfekcyjnie język angielski mają problem ze znalezieniem pracy zgodnej z posiadanym wykształceniem, kwalifikacjami i umiejętnościami. Kiedy młody Polak znajduje już pracę w kraju to albo zarobki nie są satysfakcjonujące albo praca pochłania kilkanaście godzin dziennie. Przestajemy się na godzić na takie warunki. Pozostaje jedno wyjście – praca za granicą.
Niezmiennie od wielu lat głównymi kierunkami emigracji Polaków za chlebem jest Wielka Brytania, Szwecja czy Niemcy. Wolimy zarabiać trzy razy więcej na najniższym stanowisku za granicą niż trzy razy mniej na odpowiadającym naszemu wykształceniu stanowisku w Polsce.
Większość polskich emigrantów deklaruje chęć i gotowość powrotu do kraju, jednak większość z nich pozostaje za granicą na stałe. Sprzyjające rozwojowi zarówno życia zawodowego, jak i osobistego warunki sprawiają, że ciężko jest podjąć decyzję o powrocie do kraju. Jesteśmy jednak bardziej skłonni sprowadzić swoich najbliższym za granicę niż powrócić do kraju.
Jedno jest pewne – wyjazd za granicę to szkoła życia. Większość z nas zdaje egzamin końcowy wzorowo. Szkoda, że nie w Polsce.