Jak sama nazwa wskazuje, wypadek w drodze do pracy lub z pracy to zdarzenie, które ma miejsce podczas przemieszczania się pracownika, mające związek z wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Istotnym punktem jest fakt, że jest to zdarzenie nagłe wywołaną przyczyną zewnętrzną. Czy oznacza to, że umawiając się po pracy ze znajomymi jesteś w drodze z pracy? Nie. Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jasno mówi, że drogą do pracy i z pracy jest najkrótsza z możliwych dróg, ewentualnie dłuższa, ale dogodna komuniakcyjnie, bądź zboczenie z trasy wymagała tego sytuacja życiowo uzasadniona a jej czas nie przekraczał koniecznego.
Keidy złamiesz nogę w drodze do pracy oczywistym jest, że nie jesteś zdolny do niej dojechać, wykonywać swoich codziennych obowiązków. Wówczas, jeżeli zwolnienie chorobowe trwa do 33 dni otrzymasz aż 100% swojego wynagrodzenia. Jeśli minie 33 dni a Ty wciąż przebywasz za zwolnieniu, otrzymujesz zasiłek chorobowy. Warto wiedzieć, że jego wysokość to również 100% Twojej pensji. Możesz go otrzymywać aż 182 dni. Nikomu tego nie życzymy, ale jeżeli będziesz niezdolny do pracy jeszcze dłużej, przez okres 12 miesięcy przysługuje Ci tzw. świadczenie rehabilitacyjne, które stanowi 90% pensji w ciągu pierwszych trzech miesięcy, 75% w ciągu kolejnych dziewięciu.
A co jeśli doszło do wypadku, który uniemożliwia Ci wykonywanie pracy? Możesz otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy. Aby ją otrzymać musisz stawić się przed komisją lekarską, lekasz orzecznik ZUS wydaje opinię dotyczącą Twojej zdolności bądź niezdolności do pracy.