Zmiana pracy jest dla większości z nas sytuacją stresującą. Dlaczego najczęściej zmieniamy pracę? Oczywiście na pierwszym miejscu są względy ekonomiczne. Kolejnym aspektem jest brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków.
Oczywistym jest, że zbyt częsta zmiana pracy nie jest dobra ani dla nas ani dla pracodawców. Nie tylko ze względu na to, że źle wygląda w życiorysie, pamiętajmy, że zmieniając pracę często – co pół roku – rok – nie jesteśmy w stanie w pełni poznać firmy, w której pracujemy. Tylko dokładne poznanie jej specyfiki pozwala nam stać się jej prawdziwym, dobrze osadzonym w strukturach pracownikiem. Znajomość firmy „od podszewki” pozwala nam na zrozumienie wielu niewytłumaczalnych wcześniej dla nas kwestii.
Po co zmieniamy pracę, skoro nikt nas z niej „nie wygania”? Najważniejszy jest aspekt finansowy. Niestety, często okazuje się, że tak dla nas ważna sfera staje się drugorzędną. Brak satysfakcji, wygórowane oczekiwania pracodawcy oraz mobbing to właśnie sprawy, na które skarżą się „karierowicze” dążący nieustannie do wyższych zarobków poprzez zmianę pracodawcy.
Jak długo pracujemy dla jednego pracodawcy? Średnio 5 lat. Czy to dużo? Pamiętajmy, że to tylko statystyki, ale 5 do 7 lat to rozsądny czas, po upływie którego powinniśmy rozglądać się za nowym stanowiskiem choćby po to, aby pozostać na bieżąco z oczekiwaniami rynku. Warto zwrócić uwagę, że kobiety pracują dłużej w tej samej firmie niż mężczyźni. Dlaczego? Kobiety cenią stabilizację finansową, nawet jeżeli wiąże się to z nieatrakcyjną już pracą. Mężczyźni natomiast częściej stawiają sobie za cel finanse. Jak widać nawet w sferze zawodowej potrafimy się uzupełniać.

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.